آشنایی با تقلبات گیاهان داروئی

امروز از یک طرف با بالا رفتن حساسیت مردم نسبت به سلامت خود و تلاش آنها برای تغییر سبک زندگی، به‌ عنوان یک پدیده اجتماعی و از طرف دیگر، با موج داده‌های مختلف در این زمینه شامل کارگاه‌های آموزشی و انواع پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی مواجه هستیم. اگر از استانداردهای علمی و آموزه‌های درست موجود در حوزه طب سنتی و مکمل استفاده نکنیم، بسیاری از این فضای به هم ریخته، سوء استفاده کرده و اتفاقات بدی برای سلامتی مردم رقم می‌خورد.
شلیرا تمام دقت خود را بکار می‌گیرد تا اطلاعات داده شده را تنها بر اساس مراجع معتبر علمی ارایه کند.

آشنایی با تقلبات

تقلب در محصولات پرمصرف از مشکلات شایعی است که بازرس ها و شرکت های دولتی را در سراسر دنیا درگیر خود ساخته است. در این موارد تقلب‌کنندگان نه تنها به مصرف‌کنندگان خسارت مالی وارد می آورند، بلکه می‌توانند جان بیمارانی را که باید تحت درمان درست قرار گیرند، به خطر اندازند. در بسیاری از کشورها تقلب در داروها امری شایع است.

تقلب در مواد دارویی، افزودن هرگونه ماده خارجی است. تقلب در مواد دارویی چندین نوع است:

۱- پستی جنس ماده دارویی، فساد، تجزیه، مخلوط کردن، و تعویض نمودن: امروزه در تجارت مواد دارویی داروهای پست، فاسد شده یا تجزیه شده بیشتر از هر نوع تقلب دیگری دیده می‌شوند.

۲- پستی جنس ماده دارویی (Inferiority): ماده دارویی که نتواند با مشخصات استاندارد برابری نماید تقلب شده محسوب می‌گردد.

  • شیر که به مقادیر تجارتی بفروش می‎رسد نباید کمتر از سه درصد چربی داشته باشد. حال اگر شیر دارای چهار درصد چربی باشد و برای رسانیدن آن به سه درصد، آب به آن بیافزایند، چنین شیری تقلب شده محسوب می‌شود. ولی اگر چربی چنین شیری را کاملاً جدا و مقدار کافی از آنرا برای رسانیدن آن به سه درصد بدان بیافزایند، چنین شیری تقلب شده محسوب نمی‌شود.

فساد (Spoliage)

فساد مواد دارویی مربوط به عدم تطابق ماده دارویی با شرایط استاندارد است، به طوری که در اثر فاسد شدن ماده داروئی بر اثر رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها قابل استفاده برای انسان نباشد. در این مورد مثال‌های متعددی بخصوص در مورد فرآورده‌های صنایع مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت، ماهی و خوراک‌های دریایی مشاهده شده است. تمام مواد دارویی که مناسب برای مصرف بوسیله انسان یا حیوانات نباشند از نظر قانونی تقلب شده محسوب می‌شوند.

تجزیه (Deterioration)

تجزیه مواد دارویی در مواردی است که ارزش و اثر یک ماده دارویی در اثر تقطیر، استخراج، کهنگی، رطوبت، حرارت، اثر قارچ ها، حشرات و غیره از بین برود، مثلاً استخراج قسمتی از اسانس میخک به روش تقطیر (میخک مصرف شده)، همچنین جدا نمودن قسمتی از روغن دانه های خرد شده کتان (تفاله دانه کتان)، همچنین پیه که چربی های موجود در آن تا اندازه ای تجزیه شده باشد (پیه تند شده)، پودر پیازهای زیرزمینی که در اثر جذب رطوبت به صورت توده سختی درآمده، دانه های قهوه که در اثر بو دادن مقدار قابل ملاحظه ای از کافئین خود را از دست داده، ارگوی آلوده به قارچ، و روبارب کرم خورده، مثال هایی از تجزیه مواد دارویی می باشند.

اختلاط (Admixture)

عبارت است از تداخل دو یا چند ماده دارویی به طور تصادفی یا عدم احتیاط می باشد. اگر مخلوط کردن عمداً برای تقلب صورت گرفته باشد این عمل را جا زدن نامند مثلا همراه برگ بوشو معمولاً مقدار معینی ساقه وجود دارد یا به ریشه سالسپاریل معمولا مقداری خاک چسبیده است که آنرا اختلاط محسوب می کنند، ولی اگر مقدار ماده مخلوط شده از حد استاندارد بگذرد از نظر قانونی تقلب محسوب می گردد.

جازدن (Sophistication)

عبارت است از افزودن مواد قلب شده یا نوع پست هر گونه ماده دارویی جهت تقلب در آن است. مثلا افزودن آرد گندم به پودر زنجبیل همراه با مقدار کافی پودر فلفل قرمز جهت حفظ بو و طعم و پودر زردچوبه برای حفظ رنگ، یکنوع جا زدن (که گاهی آنرا تقلب می دانند) محسوب می گردد.

جانشین کردن (Substitution)

جانشین کردن در مواردی ملاحظه میشود که جسمی کاملا متفاوت را به جای جسم مورد نظر بکار برند یا بفروشند. از نظر قانونی هر نوع جانشین کردن یا تعویض مواد دارویی تقلب محسوب می‌گردد. مثلا فروش روغن تخم پنبه به جای روغن زیتون، و زعفران آمریکایی بجای زعفران ایرانی نوعی تعویض محسوب می‌گردد.

تقلب در مواد غذایی، ادویه و مواد دارویی از آغاز قرن نوزدهم وجود داشته ولی به تدریج بر تعداد این تقلبات افزوده شده است. با مراجعه به مجلات معتبر داروسازی از سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۱۰ ملاحظه می گردد که ۵۰ درصد پودرهای دارویی موجود در بازار تجارت مورد تقلب واقع شده اند. تجارت ادویه به مراتب بدتر است و همین امر سبب گردیده که کارخانه‌های بزرگ داروسازی مراجع قانونی را وادار به تنظیم استاندارد جهت تضمین درجه خلوص داروها بنمایند.

بعضی از فروشندگان داروهای گیاهی ممکن است در تهیه گیاهان دارویی مبتنی بر فارماکوپه‌ها یا منابع معتبر گیاهان دارویی، به دلایل زیر تخطی نمایند:

  • یک انگیزه مجاز ممکن است جایگزینی گونه گیاهی بخصوصی که در دسترس نیست با یک گونه خویشاوند نزدیک به آن باشد.
  • روش دیگری که کمتر پسندیده و صادقانه است، جایگزینی عمدی و بدون اطلاع یک گونه گیاهی با یک گونه ارزان‌تر یا مرغوب‌تر است. چند سال قبل، سازمان مصرف کنندگان بلژیک گزارش داد که اکثر گیاهان نعناع و کپسول‌های نعناع، به هیچ عنوان حاوی گونه Mentha piperita نیستند بلکه حاوی گونه بسیار ارزان‌تر M. crispa می‌باشند.
  • سهل انگاری در جمع‌آوری، نگهداری یا توزیع مواد گیاهان دارویی منجر به جایگزینی و مخلوط شدن تصادفی با گونه‌های گیاهی سمی یا مواد آلوده کننده گردد. فروشندگان ناوارد یا بی‌دقت داروهای گیاهی، معمولاً در تشخیص به موقع اهمیت این موضوع ناموفق می‌باشند.

مثال‌هایی از تقلبات گیاهی

در بسیاری از تقلب‌های گیاهی، جنبه‌های مستقیم سم‌شناسی برای مصرف کننده غیرمحتمل یا ناشناخته است. همچنان که مثال‌های زیر نشان می‌دهند گزارش‌هایی که گاه و بیگاه در نشریات منتشر می‌شوند، نشانگر افزایش رو به رشد خطر آلودگی یا جایگزینی و مخلوط شدن داروهای گیاهی با گیاهان سمی می‌باشد.

  • در مورد فرآورده گیاهی ginseng در بازار آمریکا مواردی از تقلب‌های عمدی در جایگزینی آن با گونه‌های Rawolfia serpentina و Mandragora officinarum که به ترتیب جای آلکالوئیدهای سمی و شناخته شده رزرپین و بلادونا می‌باشند گزارش شده است.
  • دانه های سمی شوکران (Conium maculatum) بعضاً در بین دانه‌های گیاه انیس دیده شده و ریشه‌های گیاه Veratrum album، گاهی اوقات به اشتباه تحت عنوان ریشه‌های گیاهی Primula (پامچال) برچسب زده می‌شود. دانه‌های Conium (شوکران) ایجاد مسمومیت شناخته شده مشابه نیکوتین می‌نماید و این به سبب ماده coniine و آلکالوئیدهای مشابه می‌باشد. همچنین آلکالوئیدهای Veratrum می‌توانند علائم مسمومیت‌های شدید نظیر کاهش ضربان قلب و فشارخون را ایجاد نمایند.
  • میوه‌های درخت بادیان ختایی (Illicium verum) ممکن است با گونه خویشاوند خود بادیان ژاپنی (Illicium anisatum) جایگزین گردد که گیاه دومی به خاطر وجود سزکویی ترپن دی لاکتون‌های سمی نئوآنیزاتین (neoanisatin) و آنیزاتین (anisatin) بسیار خطرناک‌تر از گیاه اول می‌باشد.
  • ریشه بلادون (Atropa belladonna) بعنوان جایگزین ریشه‌های گل ختمی مخلوط با ریشه باباآدم می‌باشد و می‌تواند بعنوان تقلب در تهیه ریشه‌ گیاه باباآدم بکار رود. چای ریشه باباآدم و سایر محصولات گیاهی دارویی که به طور طبیعی فاقد مواد و ترکیبات شبه آتروپین می‌باشند، سالیان متمادی با عوارضی چون هذیان و علائم مسمومیت با آنتی کولینرژیک‌ها همراه بوده‌اند.
  • رطوبت زیاد در مواد دارویی تقلب محسوب می‌گردد چون سبب افزایش وزن ماده دارویی و همچنین بوجود آمدن محیط مناسبی جهت رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها و درنتیجه فاسد شدن مواد دارویی می‌گردد.